Sursa de finanțare: Programul Operațional Comun România – Ucraina – Moldova 2007 – 2013, Apelul II de proiecte, Prioritatea 2 "Mediul şi pregătirea pentru situaţii de urgenţă"

Data semnării contractului: 11.12.2013

205.300 Euro

32.120 Euro

379.320 Euro

Proiectul are ca scop îmbunătățirea situației ecologice în bazinele transfrontaliere ale râurilor Nistru și Prut, prin introducerea unor abordări inovatoare de gestionare a apelor uzate din Cernăuți (Ucraina) și Drochia (raionul Drochia, Republica Moldova).

Construcția și reconstrucția stațiilor de tratare a apelor reziduale locale, din aceste orașe, va contribui la protecția mediului prin prevenirea poluarii apei râurilor Nistru și Prut de deversări de ape netratate.

Cu scopul de a atinge obiectivul general, ca obiective specifice au fost indentificate:
• Introducerea de noi abordări inovatoare pentru tratarea apelor uzate;
• Reducerea poluării apei de catre ape reziduale neepurate și insuficient tratate;
• Conștientizarea și motivarea în rândul locuitorilor din zonă cu privire la necesitatea conservării mediului și utilizarea rațională a apei;
• Îmbunătățirea nivelului de trai și a condițiilor de viață ale persoanelor care locuiesc în zona bazinelor Prut și Nistru;
• Stimularea cooperării transfrontaliere în vederea schimbului de experiență;
• Poziționarea regiunii ca un exemplu al reformelor structurale necesare în sectorul municipal din Ucraina și Europa.
• Reconstrucția instalaţiei de epurare a apelor uzate în Cernăuți și construcția de noi instalaţii de epurare a apelor uzate din Drochia;

Manager Proiect

Inginer Vasile Bogdan APOSTOL