Campania Dăruiește Ajută Respectă

Luni 25 Noiembrie 2019  - Marti 10 Decembrie 2019

Locație: Suceava

25 noiembrie, marchează Ziua Internaţională de luptă împotriva  violenţei asupra femeii şi debutul Campaniei “16 zile de activism împotriva violenţei asupra femeii”.

Aceste zile sunt momente de reflecţie, pentru ceea ce înseamnă învăţarea şi trăirea drepturilor şi obligaţiilor, asumarea rolului de cetăţean într-o societate democratică.

Realizată în cadrul parteneriatului activ dintre Asociația SEVA, Comisia Judeţeană pentru Egalitate de Şanse, Inspectoratul Județean de Poliție ,  Inspectoratul Școlar Județean Suceava  şi Direcţia Generală de Asistenţă Socială şi Protecţie a Copilului, Teatrul Municipal Matei Vișniec Suceava, debutul celei de-a IX –a ediții  a Campaniei:

« 16 Zile de Activism împotriva Violenţei şi Respectarea Demnităţii »

denumită « DAR » (Dăruieşte Ajută Respectă)

a avut  loc în data de 25  noiembrie 2019 la Universitatea Ștefan cel Mare din Suceava – Facultatea de Științe ale Educației – specializarea Pedagocia Învățământului Primar și Preșcolar, cu sprijinul doamnei conf dr. Otilia Clipa.

Temele abordate și dezbătute împreună cu studentele ,  în cadrul Conferinței, au vizat următoarele aspecte:

Ø  O voce comună către o lume fără violență – Campania D.A.R. și  Prezentarea proiectului „Familii Fericite. Comunități Incluzive” – cofinanțat de către Consiliul Județean Suceava – prezentate de către Angela Zarojanu – Președintă a Asociației SEVA

Ø  Violenţa intrafamilială la nivelul judeţului Suceava. Mecanisme legislative actualizate în prevenirea şi combaterea violenţei intrafamiliale, prezentat de către comisar de poliție Iacob Ileana

Ø  Violenta asupra copiilor – Instrumente  de prevenire a abuzurilor asupra copiilor şi tinerilor subiect dezbătut de către doamna Nicoleta Daneliuc - Sef Serviciu, Direcţia  Generale de Asistenţă Socială şi Protecţie a Copilului

Ø  Și Teatrul  social -Perspective asupra rolului teatrului în raport cu societatea – subiect prezentat de către doamna  Carmen Veronica Steiciuc, Director General al TMMV Suceava.

Seria activităților subscrise Campaniei Dăruiește Ajută Respectă  va continua pe perioada celor 16 zile de activism prin o serie de întâlniri cu grupurile vulnerabile, pentru informarea, conștientizarea și sensibilizarea acestora la problematica violenței domestice.

Campania se va finaliza în data de 10 decembrie 2019 – zi ce marchează la nivel internațional – Ziua Drepturilor Omului.