Oktoberfest 2018

20181106 o

Oktoberfest a fost sărbătorit pe data de 20 octombrie, începând cu ora 10:00 la Muzeul de Istorie din Suceava. Organizatorii evenimentului au fost Biroul Informațional al Regiunii Schwaben din cadrul Casei Prieteniei, în colaborare cu Forumul Democrat al Germanilor din Bucovina, Filiala Suceava.

La această activitate au participat atât etnicii germani, reprezentați de trupele „Harmonie” și „Edelweiss” din Piatra Neamț, „Lidertafel” din Rădăuți, „Edelweiss” din Câmpulung, cât și de elevii claselor de limbă germană, care au prezentat cântece, poezii, ghicitori și piese de teatru cu tema anotimpului “toamna”. Pentru a crea o atmosfera cât mai plăcută, copiii s-au costumat și au venit cu ideea de a realiza decorul evenimentului, aducând coșuri ornate cu flori, frunze, legume și fructe, specifice acestui anotimp.

Printre școlile participante s-au numărat Liceul Teoretic “Filadelfia” - coordonator prof. Raluca Boiciuc, Colegiul Național “Mihai Eminescu” - coordonați de doamna învățătoare Gabriela Culiță și de Carmen Schley în cadrul activităților organizate la Casa Prieteniei, Colegiul Național de Informatică “Spiru Haret” - coordantor prof. Delia Panaitescu, Școala Generală Nr.10 - coordonator prof. Florin Smolnicki.

Felicitări tuturor participanților și mulțumiri tuturor celor implicați în realizarea evenimentului!

Programul activităților

Biroului Informațional al Regiunii Schwaben

18 iunie – 3 septembrie

Ora

Locație

Activitate

25.06.2018

02.07.2018

09.07.2018

16.07.2018

23.07.2018

30.07.2018

13.08.2018

17.08.-19.08.2018

Buchenlandtreffen / Întâlnirea germanilor bucovineni, ediția a 16-a

20.08.2018

27.08.2018

Ziua copilului - 1 iunie

Astăzi, 10 iunie, s-a sărbătorit la Casa Prieteniei “Ziua Copilului” și sfârșitul anului școlar prin dans, cântece, jocuri și multă voie bună.

La eveniment au participat elevii clasei a III-a ai Colegiului National “Mihai Eminescu”, coordonați de doamna învățătoare Gabriela Culiță.

Ziua Europei

Biroul Informațional al Regiunii Schwaben a sărbătorit sâmbăta aceasta, 12 mai, începând cu ora 10:00, la Casa Prieteniei "Europatag", în traducere "Ziua Europei”.

La eveniment au participat atât elevii și profesorii claselor de limba germană și engleză de la școli din județ, cât și reprezentanți ai minorităților etnice din Bucovina, respectiv germani, armeni, italieni și ruși-lipoveni.

Programul a fost unul variat si bogat, cuprinzând cântece, poezii, piese de teatru, dansuri, prezentări și expoziții de desene, puzzle-uri cu harta Europei, dedicate diversității culturale a Europei.

Carnaval 2018

Biroul Informațional al Regiunii Schwaben și Forumul Democrat al Germanilor din Bucovina au organizat sâmbătă, 3 februarie, începând cu ora 10 la Muzeul de Istorie, festivitatea “Karneval,rom. Carnavalul”.

În cadrul acestei manifestări culturale s-a sărbătorit prin dans, momente muzicale, poezii, paradă de costume, o expoziție de desene și alte surprize cu tema „Carnavalului".

Această sărbătoare specific nemţească are ca scop marcarea intrării în Postul Paştelui Catolic.

Costumele vesele şi colorate nu au lipsi din cadrul manifestării, iar cele mai frumoase au fost premiate, acestea având rolul simbolic de a alunga frigul şi iarna şi de a întâmpina primăvara cu bucurie şi voie bună.

La eveniment au participat elevii Colegiului Național "Ștefan cel Mare", prof.coord. Alina Juravle-Lucescu, Școala Creștina "Filadelfia", prof.coord.Raluca Boiciuc, Colegiul Național "Mihai Eminescu", prof.coord.Delia Panaitescu, Școala Generală Nr.10, prof.coord. Florin Smolnicki și grupa de tineret a Forumului Democrat German din Câmpulung.
Mulțumiri si felicitări tuturor participanților!

Pagina 1 din 2